Terim: "Aklımızla alay mı ediyorsun?"

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Lazio maçı öncesinde açıklamalar yaptı. Fatih Terim, maç, aldığı ceza ve sağlık durumu hakkında ne dedi? İşte o sözler...

FUTBOL 09.12.2021, 08:19 09.12.2021, 16:21
Terim: "Aklımızla alay mı ediyorsun?"

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, UEFA Avrupa Ligi'nde oynayacakları Lazio maçı öncesinde dikkati çeken açıklamalar yaptı. Yaşadığı sağlık sorunu sebebiyle İtalya'ya gidip gidemeyeceği son anda belli olan ve hedeflerini anlatan Fatih Terim, "Umarım ilk tedaviyi oyuncular yapar" dedi.

"Marsilya maçı o gecenin maçıydı"

Güzel bir maç olacağını kaydeden tecrübeli çalıştırıcı, "İstanbul'daki ilk maçtan önce sadece bir futbolsever olsam, maç programına baksam kesinlikle bu maçı seçerdim demiştim. Burada Lazio'ya duyduğum saygı ve takımıma olan güvenin etkisi olmuştu. Bu gruptaki serüvenimiz Galatasaray'ın vadettiği gelecekler birlikte Avrupa'daki maçların kalitesini yükseltiyor. Marsilya ile oynadığımız maç o gecenin UEFA maçıydı. Şimdi de tamamen tarafsız bir futbolseverin baktığı zaman programa Lazio maçının o gün söylediğim konuyla örtüştüğünü görüyorum" dedi.

'Lokomotif'i geçsek, garantilemiştik'

Zor bir eşleşme olduğunu ve adeta Play-Off maçı gibi bir karşılaşmaya çıkacaklarını kaydeden Fatih Terim, "Lazio ve Galatasaray'ın başarıları sonrasında yarın aşağı yukarı biz Play-off maçı oynayacak gibiyiz. Biz buraya sıkıntı olmadan da gelebilirdik. Lokomotiv maçında maalesef çok kaçırdık ve kötü bir gol yedik. Yoksa garantilemiştik. Lazio bitiricilik seviyesi yüksek olan, çok pozisyona giren bir takım. Beraberliğin bizi daha avantajlı kıldığı bir ortamda gecenin maçı olacak. Şubat ayındaki Play-Off maçını oynayacak gibiyiz" ifadelerini kullandı.

"Oyuncularımla gurur duyuyorum"

Şampiyonlar Ligi havasında mücadele ettiklerini vurgulayan başarılı hoca, "Sanki bir Şampiyonlar Ligi grubu demiştim. Öyle de mücadele ettik. Lider, dışarda gol yemeyen ve ilk 2'yi garantileyen bir şekilde geldik. Puanla dönersek lider tamamlayacağız. Oyuncularımla gurur duyuyorum. Her geçen gün Sarri'nin anlayışının Lazio'ya oturduğunu düşünüyorum. Dikkat etmemiz gerekecek. Şampiyon karakterini taşıyan iki takımdan bahsediyoruz. Dolayısıyla güzel bir maç olacak" yorumunu yaptı.

Terim'in diğer açıklamaları şu şekilde:

"Pazartesi günü başlayan mide ve bağırsak sistemindeki ağrı şikayetlerim rahatsızlığa dönüştü. Geceyi hastanede geçirdim. İlk anda kimseyi endişelendirmek istemedim. O nedenle herhangi bir bilgilendirme yapmayı erken gördüm. Daha sonra bazı operasyon ihtimalinin olduğu masaya konunca, doktorlarımızdan gerekli izni alarak, antrenmana gittim, hastaneye döndüm ve bugün de takımımlayım. 3 gün boyunca benimle ilgilenen doktorlara, arayan soran paylaşan herkese de teşekkür ediyorum. Döndükten sonra operasyon ihtimali var. Şu an çok şükür iyiyim. Burada olduğum için de çok mutluyum."

"Kendimi evimde gibi hissediyorum"

"İtalya'da olmaktan son derece mutluyum. Her zaman söylediğim gibi İtalya benim ikinci vatanım. Burada çok mutlu günlerim oldu. Hala çok güzel dostluklarım var. Çok sevdiğim bir ülke. Artı olarak her hafta sonu Serie A'dan bir maç izliyorum. Son yıllarda futbol kalitesinin artmasıyla müthiş bir lig oldu İtalya Ligi. Şampiyon kimliği bulunan çok takımın olması da çok cezbediyor. İtalya Ligi'ne yabancı değilim. Kendimi evimde gibi hissediyorum. Bu kadar yıl geçmesine rağmen bana olan sevgi ve saygıyı gördükçe çok mutlu oluyor ve gurur duyuyorum. Yıllara rağmen sevgi değişmemiş. Terim kelimesinin geçmesi beni çok mutlu ediyor. Herkese nasip olacak bir şey değil bu. O nedenle yaşamak lazım. O nedenle burada olmak benim için güzel ve önemli."

"İlk tedaviyi umarım oyuncular galibiyetle yapar"

"Oyuncularım bana bir hediye verirler mi? İnşallah. Oyuncularım da üzüldüler. Ben uzun zamandır teknik adamlık yapıyorum, neredeyse bir gün antrenman kaçırmamışımdır. Gittim, hastaneye çıkamadım. Onların niyeti bana ve taraftara hediye vermek. Saha içinde profesyoneller ama saha dışında samimi ve amatör bir sevgiyle formasını, armasını, camiasını seven futbolculara sahibiz. Umarım yarın ilk tedaviyi maçtan sonra onlar yapmış olur bana."

"Oyuncularıma 'kaybetmekten korkmayın' dedim"

"Beraberlik bize yetiyor ama o felsefeyle çıkmayacağız. Lazio bizi yaslayabilir, yoğun presle başlayacaklarını düşünüyorum. Ben kazanmak isterim. Kazanmak için sahaya çıkarım her zaman. Oyun sonunda beraberliğin bizi lider yaptığı ortamda oyun başlarken bu kafada olursak kaybederiz. Oyunun iki tarafını da iyi oynamamız lazım. Beraberlik düşüncesi bize kaybettirir. Lazio hücumu seven ve iyi yapan bir takım. Sarri'nin benimle ilgili söylediklerine karşın ben de kendisini çok takdir ediyorum, oyun anlayışını çok beğeniyorum ve saygı duyuyorum. Büyük hoca olarak görüyorum. Kendisini en iyi yerlerde görmek istiyorum. İyi bir dostum. Bakalım yarın ne olacak? Şu anda iki takım da garantiledi çıkmayı. Bunu sahaya yansıtırız veya yansıtamayız ama buraya gelmeden evvel Lazio analizi yaparken oyuncularıma son olarak şunu söyledim; Biz Şubat'taki Play-Off maçını da oynuyoruz. Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Garantiledik ve muhteşem geldik. En büyük başarı lider dönmek olur buradan. Kaybetmekten korkmayın dedim."

Fatih Terim Süper Lig'de yaşanılanlar ve aldığı cezayla ilgili de geniş çaplı açıklamalarda bulundu. İşte Terim'in o sözleri:

"Marsilya maçından önce de benim hakemlerle ilgili konuşmam yönünde beklentiler vardı. Ben o gün saha dışındaki konuların tur mücadelemizi etkilemesini istemediğimiz için detaylı yorumlarda bulunmadım. Bugün ilk 2 sırayı garantiledik ancak çok ciddi bir 1.'lik hedefimiz var. Buradan lider çıkmak, ülke puanı için, kulübümüz için, ekonomik açıdan ve prestij açısından çok daha önemli sonuçların olacağına inanıyorum. Bu bir meydan okumamanın önemli bir geri dönüşü. Bu konu hakkında konuşmam için beklentiler var. Sadece şu kadarını söyleyebilirim. Dünyanın hiçbir yerinde teknik direktörlere bu kadar kolay ve uzun süreli ceza vermez. Bu kadar ağır cezalar, men cezaları çıkmıyor. Uluslararası bir platformda olduğumuzda daha değişik oluyor. Geçen haftalardaki İngiltere'deki büyük maçlarda hocalar arasında olan resmen kavgalar, atışmalar var, araya girenler var, dakikalar sürüyor fakat kimsenin ceza aldığını görmüyoruz. Kimse ceza almak için ya da vermek için yaklaşmıyor. Onlar burada olsaydı 5-6 maç alırlardı."

"Hakemin tiyatral kabiliyeti yüksek"

"Derbi oynuyorsunuz diyelim atıldınız çıkıp 50-60 bin kişinin arasında izleyeceksiniz, yoksa bir 4 maç daha ceza. Kural bu. Şöyle bir yanlış anlaşılma olmasın. Kimsenin tölerans görmesini istemiyoruz. Bir olayın sonucuna bakarken, o olayın oralara neden geldiğini de iyi bilmek lazım. Ben son atıldığım maçta alkıştan aldım. Önce çizgiye bastım, sonra alkıştan atıldık. 15-20 kişinin bizim korner çizgisine doğru sahaya girmesi inanılmaz bir şey. Tiyatral kabiliyeti yüksek hakemin. İçinden iki kişiye sarı kart gösteriyorsun. Aklımızla alay mı ediyorsun?" 

"Bedelini ödedim, ödüyorum da..."

"Son 50 senedir her şeyi milyonların gözü önünde yaşıyorum. Yaptığıma yaptım diyorum. O kadar çok anlatılacak şey var ki fakat Karagümrük maçında bana ceza veren Refik Emre diye biri var Hatay ve Fenerbahçe maçlarında da onu gönderiyorsunuz. Abdurrahman Arıcı'ya sormak lazım, başkası yok mu? Galatasaray'ın son 3 maçındaki VAR'a bakın Ümit Öztürk, Bahattin Şimşek, Yaşar Kemal Uğurlu. Kimseye gelmiş mi böyle trio? Bize gelince kural değişiyor. VAR hataları azaltın diye. En kolayı ben yapmadım, yanlış anlaşıldım demek. Hepsinin bedelini ödedim, ödüyorum da. Hiçbir şeyi de hiç kimseyi de unutmam." 

"Marsilya hakemine bir şey dedik mi?"

"Marsilya maçından sonra hakem için ne dedim? Müthiş bir yönetim, müthiş bir iletişim dedim. Marsilya'da bize verilen penaltı mı değildi ama bir şey söyledik mi? Hayır. Onların sizin görüşlerinizi dinleyip, size değer vermesi önemli. Yoksa herkes hata yapar. Biz den yapıyoruz. Yine Marsilya maçının ilk devresinde hakem gol pozisyonunda Alex'in önünde durdu. Doğal olarak hakeme hepimiz yüzde 100 golümüzü önlediniz dedik. O da Özür dilerim, kötü bir şanstı dedi. Biz de başka bir şey demedik."

"Ne zaman sorsak kural değişiyor"

"İletişimden korkmayın. Konuştuğunuz zaman zaten infial aşağıya iner. Belki de yaşam kalitesi 90 dakikada çiziliyor. Her maçın hemen ardından o terle, o heyecan ve stresle herkesin sorularına cevap veriyoruz. Cevaplamak da zorundayız. Belki de tüm bunları yaparken, cezaların da sınırında geziyoruz. Bu kadar da risk altındayız. Neden milyonlarca kişinin yanıt beklediği insanlar milyonlarca hayatı etkileyen kararları hiçbir şekilde açıklamıyorlar. Niye? Biz çıkıp cevap veriyoruz, aslan gibi stattan ayrılıyoruz. Onlar açıklamadığı gibi, statlardan da gizlice ayrılıyorlar. Ne zaman sorsak, illa bir şey buluyorlar, kural değişiyor. Belki kural değişmiştir. Bizi ikna ederler, insanlar da bunu haklı bulur."

Kaynak: Fanatik

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı